Najdawniejszymi bajkopisarzami byli Ezop, żyjący w 6. wieku p. n.e., oraz Fedrus z 2. wieku p.n.e.. Pierwszy z nich tworzył bajki satyryczne, moralizujące, a głównymi ich bohaterami były zwierzęta. Zbiór bajek Fedrusa obejmuje 123 pozycje. Przetrwał on do współczesności. Przypuszcza się jednak, że nie jest kompletny.
Jak wytłumaczyć kilkulatkowi prawdę o otaczającym go świecie w miarę prostym i jasnym językiem?
Bajki edukacyjne
Najlepiej sięgnąć po bajki edukacyjne. Szczególnie warto zwrócić uwagę na bajki, które od wielu lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem a są to bajki Ezopa.
Opowiadają o przygodach zwierząt, które przedstawiają dziecku rożne cechy charakteru i są napisane jasnym i dowcipnym językiem, co sprawia ze świetnie się je czyta. To bajki dla dzieci, które obrazowo przedstawiają konsekwencje zachowań w ludzkim świecie, pomagają rozróżnić dobro i zło i odnaleźć się dziecku w trudnym do zrozumienia dla niego świecie. Najpopularniejsze bajki, które zna chyba każdy z nas to „Kruk i lis” czy „Lis i winogrona”. Bajki Ezopa to bajki edukacyjne, które pozwalają rozmawiać z dziećmi na rożne tematy, które dotyczą zachowań i postępowania ludzi w rożnych sytuacjach, uczą, czym jest przyjaźń, odwaga i tego ze warto spełniać marzenia. Na końcu każdej bajki znajduje się pouczający morał. Ale po te lubiane od lat bajki sięgają często dorośli. Bajki dla dorosłych to bajki filozoficzne, które zawierają głęboką mądrość a często gorzka prawdę o ludziach i życiu.
Morał
Nauka z morałem, bo tak można określić najprościej bajki tego greckiego bajkopisarza dziś nadal chętnie kupowane zarówno przez dorosłych jak dla dzieci w wydaniach z pięknymi ilustracjami wciąż uczą największych wartości i prawd, jakie człowiek powinien cenić.