Bajka jako gatunek literacki, pierwsze bajki

Categories
Bajki z całego świata

Za granicą

W Polsce powstał w 1957 roku bohater, który dalej żyje na całym świecie. Wychowały się na nim pokolenia ludzi i nie można w tym wypadku mówić jedynie o Polakach! Ciekawostką jest, iż w Słowenii oraz w Finlandii licencję na emisję tego serialu odnawia się co dwa lata. Pomimo niezmiennej postaci znanej dobrze wszystkim dzieciom, jak również dorosłym, imię Uszatka różni się w wykonaniu dzieci z Finlandii - „Nalle Luppakorva”, dzieci ze Słowenii - „Medvedek Uhec”, z Japonii - „Oyasumi Kuma-chan“, a w Polsce naszego bohatera na zawsze zapamiętamy jako „Misia Uszatka“.

W Japonii Miś Uszatek dopiero zdobywa popularność. Jeszcze nie został wyemitowany przez telewizję, jednak internet podbił błyskawicznie. Prawdopodobnie w sierpniu 2007 roku odbędzie się pierwsza uroczysta sesja Misia w telewizji, na którą z nieciepliwością czekają Japończycy. W tym kraju pełnometrażowa kariera Uszatka może się dopiero zaczynać, gdyż producenci bardzo poważnie rozważają kwestię stworzenia pełnometrażowego filmu.

Miś Uszatek obchodzi w 2007 roku swe 50. urodziny i, jak się wydaje, rozpoczyna swą karierę jakoby na nowo. Życzymy szczęścia, Misiu!