Bajka jako gatunek literacki, pierwsze bajki

Categories
Miś Uszatek

Od początku

Miś Uszatek urodził się 6 marca 1957 roku w kraju zwanym Polską. Jego „tatą” był Czesław Janczarski, który misia stworzył i wychował, a najbliższym „wujkiem” został ilustrator Zbigniew Rychlicki, który z kolei nadał misiowi wygląd.

Początki kariery Misia Uszatka opierały się na towarzyszeniu pismu dziecięcemu „Miś”. Nasz kolega patronował temu pisemku i powoli zyskiwał sobie sympatię czytelników. W szybkim tempie zagościł również w książkach dla dzieci, które z przyjemnością czytano również poza granicami naszego kraju.

Kariera telewizyjna rozpoczęła się w roku 1975, co spopularyzowało Misia Uszatka jeszcze bardziej niż do tej pory. Studio Małych Form Filmowych „Se-Ma-For” w Łodzi podjęło wyzwanie Telewizji Polskiej i rozpoczęło produkcję lalkowego przedstawienia telewizyjnego o naszym Misiu. Mówił on głosem Mieczysłała Czechowicza, a otoczkę muzyczną skomponował Piotr Hertel. Wszyscy pewnie pamiętają jeden z wersetów: „…bo klapnięte uszko mam.”

Emisja dobranocki o Misiu była w tym czasie przeżyciem dla dzieci, i nie tylko, z całej Polski, gdyż telewizja miała tylko 1 program, więc do oglądania Misia zasiadała cała rodzina. Dziś sytuacja wygląda nieco inaczej, jednak Miś Uszatek jest ciągle taki sam, tak samo na nas patrzy z ekranu i tak samo zawsze wstaje z łóżeczka, aby zdążyć na czas do przedszkola.

Wujek Misia, czyli ilustrator Zbigniew Rychlicki dbał cały czas o nienaganny wygląd Misia, który świecił przykładem dla dzieci. Miał on nienaganne zachowanie, zawsze czyste i uprasowane ubranko, był miły dla wszystkich i bardzo pomocny.